ביאוגרפיה מקצועית

עשרת הסרטים

עשרת סרטי האנימציה הטובים בכל הזמנים/ דודו שליטא(נכתב כפרק בספרו של דני מוג'ה  100 הסרטים הטובים של כל הזמנים).

תעשיית סרטי האנימציה באורך מלא היא תעשיה זעירה וצעירה יחסית. לעומת מאות הסרטים באורך מלא הנוצרים בעולם מדי שנה, מופקים מעט מאוד סרטי אנימציה באורך מלא. (במשך שנים רבות נעשו כ15-10 סרטים כאלה בעולם כולו מדי שנה. בשנים האחרונות עלה המספר המשוער ל- 40-50 סרטי אנימציה ארוכים בשנה). מאז 1937 – היא השנה שבה הפיקו אולפני דיסני את 'שלגיה ושבעת הגמדים'. כל סרט אנימציה הוא יצירה העומדת בפני עצמה ונבדלת מחברותיה בעיצוב, בטכניקה, באיכות התנועה, בדיאלוגים וכיו"ב. 'שלגיה', 'צוללת צהובה' ו'שרק' כה שונים זה מזה עד שאפשר לראות בהם יצירות שאינן שייכות לאותו המדיום. כדי לא להסתבך בניסיון להגדיר קריטריונים מפוקפקים לשיפוט איכותי של סרטי אנימציה, בחרתי את עשרת הסרטים שעל פי מיטב שיפוטי חוללו תפנית (גדולה או קטנה) במהלכה של התפתחות האנימציה, והפכו לאבני דרך בדרך הארוכה שעשו הסרטים המצוירים מאז ימי 'שלגיה' ועד 'רטטואי'.

1. שלגיה ושבעת הגמדים (1937, ארה"ב,(כמה במאים )- אולפני דיסני)הסרט המצויר הראשון באורך מלא (אם כי ההיסטוריונים מציינים שקדם לו סרט ארגנטינאי נשכח), שהפך את הסרט המצויר מפורמט של סרטי "חימום" קצרים לפני הסרטים ה"אמיתיים" לז'אנר דרמטי לגיטימי ומכובד. זה גם הסרט שקיבע את אולפני דיסני כאולפן המוביל של תעשיית האנימציה העולמית למשך 60 השנים הבאות.

2. פנטזיה (1940, ארה"ב, (כמה במאים)- אולפני דיסני) סרט שיכול להיחשב ל"מופע המולטימדיה הגדול ביותר של כל הזמנים". זהו ניסיון ראשון בסוגו, לבטא תכנים מוזיקליים באמצעים חזותיים, ברמה שרק מעטים העזו להתמודד אתה מאז ועד היום. גם אם כמה מהפרשנויות של דיסני ליצירות מוזיקליות נראות היום שטחיות עד מגוחכות, 'פנטזיה' מכיל גם כמה מהרגעים הקסומים והטהורים ביותר של הקולנוע, האנימציה, הציור והאפקטים החזותיים המופשטים.

3. ספר הג'ונגל (1967, ארה"ב, בימוי:  ולפגאנג ריטרמן-  אולפני דיסני)עוד הפקה דיסנית מרהיבה שיצרה סטנדרד כה גבוה לסרט מצויר, עד כי נדמה שגם אולפני דיסני התקשו להגיע אליו בשנים שלאחר מכן. 'ספר הג'ונגל' היה המצויר הראשון שהצליח לשלב במינון מושלם סיפור קלאסי מלא דמיון, הומור פרוע ותזזיתי, שירים מבריקים שהם גם פרודיות על סגנונות מוזיקליים, ואנימציה נדירה בדקויותיה ואנושיותה.

4. צוללת צהובה (1968, בריטניה, בימוי: ג'ורג' דאנינג, חב' TVC)סרט אנימציה שהוא ביטוי סוחף לתקופה שלמה - שנות הששים התמימות עם האמונה ששירי אהבה עם גיטרה אקוסטית, בתוספת כמה שכטות, יהפכו את העולם למקום טוב יותר. עם שירי הביטלס מבריטניה, עיצובי הפופ-ארט המקסימים של היינץ אדלמן ההולנדי והבימוי של ג'ורג' דאנינג הקנדי, ובעזרת עשרות אנימטורים אירופאים בראשית דרכם, הפך הסרט למעבדת ניסיונות עבור האנימציה האמנותית האירופאית והיווה תשובה מוחצת לסגנון הריאליסטי הרך והמתייפייף של אולפני דיסני האמריקאיים.

5 . פריץ החתול (1972, ארה"ב, בימוי: ראלף באקשי) סרט בינוני ומסורבל זה זכה להיכנס להיסטוריה של האנימציה מפני שהיה הסרט המצויר הראשון שהעז לעסוק בסוגי ה"טאבו" של החברה המערבית; סקס בוטה, מריחואנה חופשית ורדיקליזם שחור הניזון מדעות קדומות וסטריאוטיפים גזעניים למכביר. הסרט נולד מציורי הקומיקס המופרעים של רוברט קראמב והוכיח שאנימציה אינה מחויבת רק לאגדות אינפנטיליות וניתן לעצבן בעזרתה את המימסד, את המבקרים וגם את רוב הצופים.

 6. כשהרוח נושבת (1986, בריטניה, בימוי: ג'ימי מורקאמי) אנימציה מצוירת המתארת בזמן אמת, בסרט המבוסס על דיאלוגים ריאליסטיים ומפורטים עד אימה (על פי ספרו של ריימונד בריגס), את 80 הדקות האחרונות של זוג ישישים בריטיים העומדים לחוות נפילת פצצה אטומית על עירם. זוהי למעשה אגדה מודרנית, עשויה באנימציה פשוטה, ללא פעלולים וגימיקים - עם הסוף הרע ביותר שניתן לחשוב עליו.

7. מי הפליל את רוג'ר ראביט (1988, ארה"ב,בימוי : רוברט זאמקיס, ריצ'ארד ויליאמס- חב' דיסני ודרימוורקס).הפקת ענק של אולפני דיסני ודרימוורקס (של ספילברג) שקבעה סטנדרט חדש של שילוב דמויות מצוירות עם שחקנים חיים. במאי האנימציה האנגלי האגדי ריצ'רד ויליאמס, שלא הצליח להפיק שום סרט משמעותי בארץ מולדתו, הראה בסרט זה לאמריקאים מהיכן משתין הארנב. תסריט ציני אפל עם הומור אנגלי בוטה, בתוספת בדיחות פרטיות של אנימטורים, יצרו את המרקחת ההיסטרית הזאת שהולכת ומשתבחת עם חלוף השנים.

. 8 צעצוע של סיפור (Toy Story, 1995, ארה"ב, בימוי: ג'והן לסטר פיקסר, חב' פיקסר, דיסני) הסרט הראשון באורך מלא באנימציה תלת-ממדית ממוחשבת. דיסני הגדולה היתה חייבת לחבור לחברת הטכנולוגיה הממוחשבת פיקסר כדי להוציא לפועל ניסיון נועז ויקר להחריד -  שימוש בטכנולוגיה ממוחשבת טרם הגיעה לבשלות, כדי להתמודד עם הפורמט האכזר של סרט ארוך. ההצלחה ההיסטרית הביאה לגל סרטים בטכנולוגיה זאת המשתכללת בקצב מסחרר, וגרמה לכמה יודעי-כל להתנבא שזאת תהיה האנימציה של העתיד, שתדחק כליל את האנימציה המצוירת ביד.

9. מרד התרנגולים (2000 , אנגליה, פטר לורד מיק פארק, חב' ארדמן.) הסרט שהחזיר את הכבוד האבוד לטכניקת האנימציה המיושנת של הזזת דמויות פלסטלינה בשיטת ה- Stop Frame. בית היוצר האנגלי ארדמן מתמחה שנים רבות בסרטי פלסטלינה קצרים, מתוחכמים ומתוסרטים להפליא. צריך היה הרבה העזה לעבור את קו המצוק ולזנק לעשיית סרט ארוך, מפותל, משעשע ומשוכלל ביותר מבחינה חזותית. הסרט הזה מוכיח בפעם האלף שהטכניקה היא תמיד משנית לרעיון ולמשמעות האנושית שיש בסיפור.

10. שרק (2001, ארה"ב, בימוי: לארי באפיה,  חב'  דרימוורקס) שיא (זמני) בממדי הצלחת סרט אנימציה בטכניקת התלת-ממד הממוחשב. הסרט מנצל במלואה את ההתקדמות שעשתה הטכנולוגיה מאז 'צעצוע של סיפור', אך מוסיף לכך סיפור אגדה קלאסית-מודרנית, אשר מינון התמימות שבו קטן בהרבה מכמות הסרקאזם. 'שרק' נוטף רמיזות לגלגניות על סרטי דיסני לדורותיהם, דבר שמבטא את מאבק האיתנים בין אימפריית דיסני המקרטעת לבין כוחות חדשים טעוני אדרנלין ויצירתיות, המסתערים כדי לרשת את כתר הבכורה במדיום הקשה והנחשק הזה.

תל אביב  2002

לתיאום קורסים והרצאות ניתן להתקשר או להשאיר הודעה בעמוד יצירת קשר