ביאוגרפיה מקצועית

קורס "אומנות האנימציה"

קורס שנתי "אמנות האנימציה" נערך ומוגש על ידי דודו שליטא. התכנית המוצעת מכוונת לכל קהל בוגר, משכיל וסקרןלהלן רשימת נושאים לקורס שנתי של 12 מפגשים. כל מפגש כ- 90 דקות. בהמשך- תקציר על כל אחד מנושאים אלה.1. הרצאת מבוא . "אנימציה במאה ה-21"2. "אנימציה מול קולנוע"  / שונאים סיפור אהבה.3. שפת האנימציה – עוצמת הצמצום , הסמלים והדמיון.4. מהפיכת המחשב.  –על הטכנולוגיות של העבר-ההווה - ועל העתיד.5. משתוללים במוזיאון /אנימציה והאמנות הקלאסית.6. "לצייר צלילים" / אנימציה ומוסיקה.7. "אהבה ואירוטיקה" / הגירסה האנימטיבית.8. אנימציה והגיל השלישי. – מבט שונה ומרגש על הזקנה.9. אנימציה פוליטית,  דעות, תעמולה, ורצון לשנות את העולם.10. זוכי אוסקר באנימציה.  כמה מהסרטים שנבחרו כטובים ביותר.11.אנימציה ישראלית.-  היצירה הרוחשת סביבכם- ואתם לא ידעתם.12.תכנית סיום- היצירות האלמותיות שלא תשכחו לעולם.

הקדמה. האנימציה והקולנוע הן אחיות תאומות שנולדו באותה שעה- עם המצאת מצלמת הקולנוע. בעוד הקולנוע כבש חלק מרכזי בתודעה התרבותית תקשורתית של הקהל העולמי- נשארה האנימציה בצל.  רבים רואים בה, בטעות-  אמנות אינפנטילית לילדים ונוער. לא רבים מכירים את פניה הבוגרות, המתוחכמות  ואת ההתפתחות העצומה שחלה בה במהלך 20 השנים האחרונות. האנימציה התפתחה לכמה  כיוונים:  כתעשיית בידור ענקית, כאומנות עילית, כאמצעי  לימוד, אימון וחינוך ראשון במעלה, היא כלי שיווקי יעיל ביותר למוצרים, לרעיונות ולדרכי התנהגות ופעולה. מעבר לכל אלה- האנימציה כיום היא האמנות המתפתחת בקצב המהיר ביותר, מכל האמנויות האחרות. כמה אלפי סרטי אנימציה קצרים נוצרים כל שנה בעולם (כולל ישראל) ומהווים את הסרטים הנועזים ביותר, המרתקים, חכמים ומפתיעים בדרכי עשייתם. האנימציה נמצאת כיום בכל צומת תקשורתי, טכנולוגי ואמנותי בעל חשיבות. עם כל אלה- היא עדיין, כאמור, אמנות עלומה, שמרבית  פירותיה- אינם מגיעים לקהל שוחר האמנות הדעת והחוויה התרבותית.סדרת ההרצאות המוצעת, באה לחבר קהל זה עם עולם האנימציה.

מטרתנו להביא בפניכם את המגוון העצום שיצרה האנימציה לדורותיה, ולתת לכם מושג על הטכנולוגיות הכבירות שעומדות כיום לרשות יוצרי האנימציה, ויכולות לשאת אותם לעולמות שגם הדמיון ייקצר מלתארם.  הסדרה רוויה בהקרנות של  מבחר מרהיב של סרטי אנימציה  קצרים - מהמרגשים, הנועזים והמתוחכמים ביותר שיצרה אמנות הקולנוע מאז ומעולם.

1.הרצאת מבוא . "אנימציה במאה ה21" מהי אנימציה, איך היא נוצרת, ניסיונות עם הקהל להמחשת העיקרון המופלא של "התמדת הראייה" , קצת היסטוריה והיכרות עם התחומים השונים של האנימציה המודרנית ,היקפיה ודרכי עשייתה.

2."אנימציה מול קולנוע"  / שונאים סיפור אהבה. מערכת הקשרים  הסבוכה בין שתי אמנויות אלה, שכאמור נולדו יחד. התכנית המבוססת על עבודת מחקר ואיסוף יחידות בסוגן נוגעת בנושאים הבאים: * הלגלוג של  יוצרי הקולנוע בראשיתו לאנימטורים שציירו עכברים מפזזים,*גיוס האנימציה לשדרוג הקולנוע כל אימת שיש להראות דברים שאינם קיימים במציאות (מפלצות דינוזאורים וכו'). *הבוז שחשו האנימטורים של שנות ה-40 הסוערות- לחוכמתם של כוכבי הקולנוע הגדולים (גייבל, סינטרה, גארבו, ואחרים)- והבדיחות על חשבונם שטמנו בסרטי התקופה (פרק משעשע מאוד ובלתי מוכר בהיסטוריה של הקולנוע) *ועד ימינו אלה – בהם האנימציה והקולנוע  מתחברים למוצר  אחד, עד שאין לדעת היכן עובר הגבול ביניהם. (שר הטבעות, הארי פוטר, פרל הארבור, גלדיאטור  וכמעט כל הפקה קולנועית גדולת ממדים).

3.שפת האנימציה לקט מרהיב של סרטים קצרים הממחישים את אמצעי הביטוי המיוחדים לאנימציה. הדמיון, הפשטות, מיעוט הפרטים, ההגזמה ושפע היצירתיות החזותית. כל סרט ימחיש פן אחר, סגנון אחר ודרכי הפקת תמונה שונות ומוזרות  בשפה מדהימה בעושרה ובהמצאותיה.

4.מהפיכת המחשב .מאז ראשית שנות ה-90 עוברת האנימציה מהפיכה עצומת ממדים , עת נכנס המחשב לתהליך ייצור הסרטים. התכנית, המיועדת לקהל שאינו מומחה בהיבט הטכנולוגי, תביא מבחר סרטים להמחשת יכולותיו הכבירות של המחשב, אך גם את מגבלותיו שהיוצר חייב להיות מודע להן.  התכנית כוללת הקרנות לדוגמה- קטעים ממאות סרטים במגוון מרתק של טכניקות , עיצובים וגישות.

5. משתוללים במוזיאון לקט נדיר של סרטי אנימציה הנותנים ביטוי חדש ומפתיע ליצירות הגדולות ביותר של האמנות הקלאסית. המונה ליסה, ציורי ואן גוך, מונה, פיקאסו, דאלי  ורבים אחרים יוצאים ממסגרותיהם הקפואות במוזיאון ומצטרפים להרפתקאות של השתוללות מתוחכמת,  מפליאה ביופייה ועושרה. לחובבי האמנות הקלאסית  ולכל מי  שרוצה לגלות את אחת הזוויות היותר מרתקות והפחות מוכרות של האנימציה .

6."לצייר צלילים".אסופת סרטים קצרים ונדירים בהם נותנת האנימציה פירוש חזותי לצלילים. סוגי מוסיקה שונים- קלאסית, ג'אז, מודרנית וקלה- מקבלים טיפול חדש, מפתיע ומרענן, לעתים מופשט לחלוטין ולעיתים סיפורי ואף הומוריסטי.

7."אהבה ואירוטיקה" / הגירסה האנימטיבית. מבחר סרטים ענוגים, חצופים, מתוחכמים ומצחיקים הנותנים מבט חדש ורענן על  הנושא העתיק והנדוש הזה, שחשבתם שאין כבר מה לחדש בו. הלקט שיוצג, נבחר בקפידה כדי לא להביך  איש.

8.אנימציה והגיל השלישי. "העולם שייך לגימלאים" מבחר  סרטים קצרים, רובם חדשים מהעשור האחרון, המעניקים בהומור, ברגישות, ובעוצמה מבט חדש על עולם הזקנה או בשמו החדש: הגיל השלישי. מרבית הסרטים נוצרו על ידי אנשים צעירים, והם ממחישים  את התמורות שחלו ביחס לזקנה עקב השינויים הדמוגראפיים והאנושיים  שעברה האנושות במאה ה-20 ובימינו.9.אנימציה פוליטית. האנימציה לא טמנה ידיה  בצלחת אל מול הנושא הפוליטי. מאבקי כוח של רעיונות וגישות פוליטיות  מצאו את דרכן לסרטי אנימציה – תוך השימוש בעוצמת הביטוי, חידוד האמירה  וההקצנה, האופייניים לאמנות זאת. בתכנית נכללים גם סרטים נדירים ומפתיעים של  התעמולה האמריקאית כנגד הנאצים, והתעמולה הסובייטית כנגד הקפיטאליזם ובעד  הסוציאליזם המושלם...

10.זוכי אוסקר באנימציה. רבים לא מודעים לכך שבכל שנה, בטכס זכיית האוסקר, זוכה גם סרט אנימציה קצר בפרס הגדול. 79 סרטים כאלה הצטברו במהלך השנים, כמה מהם גדולים וראויים, אחרים נשכחו מלב. בתכנית כמה מהמעולים בסרטים הנבחרים, מתקופות שונות, המצביעים על השינויים שחלו  בסגנון האנימציה, ובטעם הקהל.

11.אנימציה ישראלית. רבים משוחרי התרבות, האמנות והקולנוע בישראל, אינם מודעים לעוצמה ולעושר  היצירה המקורית באנימציה הנוצרת בארץ. הטלוויזיה מתעלמת מקיומה, והקולנוע אינו בנוי להקרין סרטים קצרים. תכניתנו זאת תחשוף בפניכם עושר ביטוי, יכולת ביצוע ושליטה טכנית מרשימה בחתך נדיר של מיטב יצירת האנימציה בישראל מקום המדינה ועד ימינו אלה.

12. תכנית סיום סרטים רבים יוקרנו במהלך 11 הפגישות של הקורס. למפגש הסיום שמרנו כמה מיצירות האלמוות של אמנות האנימציה, יצירות מיוחדות בעצמתן ומשמעותן האמנותית. יצירות שתשאו עמכם לימים רבים.

מבנה הקורס המוצע הוא בבחינת שלד עקרוני, וניתן לעשות שינויים במספר המפגשים ובנושאיהם- ע"מ להתאימו לקהל אליו הוא מכוון.

לתיאום קורסים והרצאות ניתן להתקשר או להשאיר הודעה בעמוד יצירת קשר